Azerska siatkarka pochodzenia ukraińskiego, reprezentantka Azerbejdżanu, Mistrzyni i Wicemistrzyni tego kraju oraz jedna z najlepiej punktujących siatkarek Ligi Siatkówki Kobiet 2018/2019. Marharyta Azizova została nową atakującą E.Leclerc Radomki Radom!

Marharyta Azizova urodziła się 25.04.1993 roku. Gra na pozycji atakującej. Poprzednio reprezentowała barwy Rabita Baku, Telekom Baku i Besiktas JK Stambuł. W minionym sezonie zadebiutowała w polskiej ekstraklasie w zespole Enea PTPS Piła. Jak zaczęła się jej przygoda z siatkówką?

-Na początku interesowałam się lekkoatletyką. Skoki wzwyż, sprint – w tym byłam dobra. W wieku 13 lat zaczęłam rosnąć i stawać się coraz wyższa. Wtedy zauważył mnie trener od siatkówki  i zaprosił na trening. Zakochałam się w tym sporcie już na pierwszych zajęciach. Początkowo w Azerbejdżanie grałam na przyjęciu, ale później trener Zoran Gajic przestawił mnie na atak. Późniejszy transfer do tureckiego Besiktas Stambuł szybko rozwinął moją karierę. Szkoleniowiec Kamil Soz ciężko ze mną pracował i ćwiczył atakowanie z każdej pozycji – wspomina Marharyta.

W sezonie 2018/2019 Azizova znalazła się w piątce najlepiej punktujących siatkarek LSK. Na boisku wystąpiła w 24 meczach, 90 setach.  Zdobyła 404 punkty, w tym 300 w ataku, a 27 w polu serwisowym. Dlaczego zdecydowała się zamienić Piłę na Radom?

Miałam wiele ofert z Polski, jak również z zagranicy. Bardzo chciałam kontynuować grę w polskiej lidze, ponieważ poziom rozgrywek tutaj należy do najlepszych w Europie, a ludzie w Polsce sprawiają, że czuję się  jak w domu. O Radomce słyszałam wiele pozytywnych opinii od moich przyjaciół, dlatego postanowiłam przyjąć propozycję. Nie mogę się już doczekać, bo cel na ten rok jest bardzo wysoki i mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda się go osiągnąć.

Marharyta Azizova to druga, po Juliecie Lazcano, siatkarka z poza granic naszego kraju. Jak poradzi sobie z językiem polskim?

– Rozumiem  polski dość dobrze, ponieważ urodziłam się na Ukrainie, a te dwa języki są podobne. Umiem odpowiedzieć i ułożyć podstawowe zdania, ale jestem też w trakcie pogłębiania wiedzy – śmieje się atakująca.

Marharyta – witamy w Rodzinie Radomki!


Powrót do aktualności

Najnowsze galerie